Kameny shazoval manga. Železného rekord?

Jako chlapec tříbil přesnost, techniku ​​i razanci s kameny v ruce. Na rodném karibském ostrově Grenada jimi shazoval sladká manga.

Dnes je z Andersona Peterse (24) jedna z největších hvězd světové atletiky, kterou ocenila také britská královna Alžběta II. Nejlepší oštěpař současnosti bude hlavním tahákem čtvrtečního 57. ročníku atletického mítinku Pravda – Televize – Slovnaft.

„Rád bych atakoval i 90metrovou hranici. Bude to můj cíl,“ hlásí pátý muž historických tabulek slovenským médiím.

O své účasti na mítinku P-T-S jste rozhodli teprve před pár dny. Co nejvíc zavážilo?
Mám nabitý kalendář, ale moc se mi tady líbí. Je to jeden z nejkrásnějších areálů, ve kterých jsem byl.

Bylo důvodem i to, že jste zde loni tři měsíce připravovali?
Rozhodně. Hledal jsem tehdy nějaké možnosti, kde bych se v náročných časech mohl připravovat. Byla to dobrá volba. Je zde skvělý mítink a areál, s výbornými možnostmi pro trénink i regeneraci.

Nejlepší placení sportovci planety
Podle magazínu Forbes (od 1. května 2021 do 2. května 2022).

A také jsou zde místa, kde se dá vyrazit na procházku či kemp. Rád bych zde pobyl déle, ale nepůjde to. Pár dní zde strávím, ale ne tolik, jak bych sám chtěl.

Loni jste zvítězili výkonem 82,81m. S čím budete spokojeni na mítinku P-T-S tentokrát?
Minimem je, abych přehodil alespoň třikrát hranici 85 metrů. Tehdy budu spokojen. Rád bych atakoval i 90metrovou linii. Bude to můj cíl.

V květnu jste v Dohá hodili nový osobní rekord 93,07m, v pondělí v Hengele 90,75m. Cítíte formu?
Ideální by bylo, kdybych překonal osobní rekord alespoň o centimetr. To bychom byli všichni spokojeni. V Dohá jsem byl z hodů velmi šťastný. Jakub Vadlejch mě svým výkonem přinutil, abych hodil ještě dál.

Překvapilo vás to?
Ne. Jednak se cítím dobře a na druhé straně byly téměř perfektní podmínky pro oštěp. V pondělí v Hengelu to tak ideální nebylo. Ani tam jsem však nechtěl přehrát.

To se v této sezóně ještě nestalo. Těší, že se vám pravidelně daří házet za 90 metrů?
Zdá se, že si tělo postupně zvyká na to, že to umí. Určitě však nelze očekávat, že to budu dělat na objednávku.

Mám sebevědomí, ale oštěp je nepředvídatelné náčiní. Když ho vypustíte, máte zajímavý pocit. Tušíte, jestli to bude dobré nebo ne. Někdy je to však ošidné. Oštěp může rychle vyletět a poté okamžitě klesne k zemi. Nedá se to odhadnout. Jeho cesta vzduchem je nevyzpytatelná.

Po triumfu na mistrovství světa 2019 v Dohá jste měl zdravotní problémy. Už je všechno v pořádku?
Ano, naštěstí. Po zlatě na šampionátu jsem musel absolvovat operaci kolene. Nebylo snadné se vrátit zpět do formy. Trvalo mi to. V podstatě teprve nedávno jsem mohl koleno úplně ohnout a pracovat bez omezení.

Díky osobnímu rekordu jste se dostali na páté místo v historických tabulkách. Máte 24 let a ideální oštěpařský věk před sebou. Kde vidíte limity?
Dostat se už v tak mladém věku na hranici 93 metrů je skvělé. Musím se podívat, kolik házel světový rekordér Jan Železný v tomto věku.

Historické maximum je 98,48 m, což je pro mě zdolatelná meta. Němec Johannes Vetter se k ní přiblížil ve 27 letech. Možná se mi podaří překonat světový rekord v podobném věku či před třicítkou. V oštěpu nikdy nevíte.

Nejbohatší sportovci v historii
Podle Forbesu a Celebrity Net Worth

+2728. Gary Player (golf): 250 milionů dolarů.
Cítíte, že jste na správné cestě?
Po operaci jsem měl obavy, ale od té doby je můj progres patrný. Byla to nakládačka, ale posbíral jsem se z toho. Musel jsem začít znovu. Roku 2020 byl ovlivněn covidem, loni mi chybělo sebevědomí.

Letos je už koleno v pořádku a tak jsem ho začal víc zatěžovat. Klíčem bylo dostat se ze zranění. Už je to za mnou. Jsem na správné cestě.

Brzy obdržíte od britské královny Alžběty II. titul Člena řádu Britského impéria. Co to pro vás znamená?
Upřímně řeknu, že jsem ani nevěděl, co ten titul znamená. Překvapilo mě to. Je skvělé, že si královna všímá i sportovce. Věřím, že tomuto titulu nebudu dělat špatné jméno. Ještě není jasné, kdy se slavnost uskuteční, ale velmi se na ni těším. Je to velká pocta, kterou si vážím.

Nejnovější články

Další články autora