Jak zvítězit nad plevelem? Zachrání vás některé trvalky

Nikdy nekončící plete, vykopávání, postřikování, případně mulčování. Způsobů, jak více či méně účinně likvidovat plevel, je několik. Je však také jeden, při kterém nám přicházejí na pomoc rostliny. Které to jsou a jak nám dokážou pomoci, když je přece známo, že plevel zahubí všechno?

Pokud jste použili silnou vrstvu nástělky již na začátku roku, plevel by neměl být až tak velký problém. Ale pokud jste ji ještě nerozprostřeli, je třeba dávat pozor na to, co se v zahradě děje. Většinu plevele můžete zničit vytrháváním a vykopáváním. Na vytrvalý a škodlivý plevel, jako je například svlačec, je však již potřebná chemie. Plevel vykopáváme, dokud je ještě malá, protože když vyroste, odebírá rostlinám světlo i živiny. Navíc některé plevele vyrostou rychle a stejně rychle začnou rozšiřovat zralá semena.

Vypěstujte si koberec
Květinový koberec je jedním ze způsobů, jak nad plevelem zvítězit. Vybrat si můžete z široké palety rostlin s pěknými květy i listy. Půdopokryvné rostliny vyrostou, pokryjí zemi jako koberec a zabrání tak klíčení nových plevelů. Ideální jsou k tomu půdopokryvné trvalky, například bergenie (na obr.) nebo pachysandra – ta se hodí na stinná místa. Atraktivní vypadají i vřesy a vřesovce, kterým vyhovují slunečná stanoviště a kyselé půdy. Břečtany a barvínky jsou nenáročné a pokryjí i velké plochy.

Vsaďte na léčivou ochranu
Rostlinné koberce, které ochrání zahradu před plevely, můžete vypěstovat také z léčivých rostlin. K tomuto účelu je vhodná kontryhel i pakosty. Mají pěkné květiny a jejich kobercovitý vzrůst se postará o zničení plevelů. Kromě toho je můžete využít i ve prospěch svého zdraví. Kontryhel je známá zejména jako ženská bylinka, protože ulevuje při různých ženských problémech. Pakost vám sice nebude zrovna vonět, ale uleví při potížích s močovým ústrojím i při trávicích potížích.

Nejnovější články

Další články autora