Pokojovky ocení léto na čerstvém vzduchu. Co udělat, aby přežila i horka?

Posezení na balkoně či terase bude během dovolenkových měsíců o to příjemnější, o kolik více času věnujete květináčové flóře právě v červnu. Mnohé rostliny vyžadují termínovaný zákrok nebo určité opatření v aktuálním stadiu pěstitelské sezóny.

Popínavky jako extravagantní mučenka a podle sorty bílé, růžové nebo červené velké trychtýřovité květy nabízející mandevilla (na ilustrační fotografii) nejvýrazněji bují v červnu. Dbejte na to, aby se v rámci husté konfigurace, která v horkých dnech vytváří z vašeho exteriérového soukromého zázemí oázu s příjemným klimatem, navzájem nezamotali. Pořiďte jim bambusovou konstrukci pro zjednodušení i správné nasměrování šplhání a odřízněte zlobivé výhonky. Ideální je lichoběžníková opora, která iniciuje růst vějířovitě vzhůru.

Červen je obdobím pro přesazování citrusů
Když citrusové dřeviny svou kořenovou soustavou již bez rezervy popřekávaly dosavadní nádobu, dopřejte jim větší. Na rozdíl od většiny květináčové flóry to je třeba udělat akorát během června. Paušální doporučení zní, že nový příbytek by měl být větší přibližně o 5 cm. Vyplňte jej speciálním substrátem vyskládaným vstříc nárokům takových rostlin: obsahuje granulovaný keramzit a lávovou drť.

Robustním pokojovkám vesměs prospívá letní pobyt na čerstvém vzduchu. Fíkovník kaučukový, fíkus malolistý či monstera skvělá však potřebují aklimatizaci – na změnu teplotních a světelných podmínek si musí zvykat postupně, přestože jsou nadivoko doma v tropických a subtropických oblastech. Dokonce i juka nebo trpasličí palma pocházející ze suchého a horkého prostředí ocení, když na ně při sezónním stahování ven nepůjdete zhurta. Začněte tedy ve stínu například pod markýzou či vyššími dřevinami a na jižní stranu, respektive nezacloněné stanoviště je přesuňte až po několika dnech.

Rostlinný olej utěsní póry nádob
Dostatečná vlhkost v nádobách se lépe reguluje prostřednictvím mulčovací vrstvy kůry či jemného štěrku. Zajímavou alternativou v zájmu udržení vláhy je vložení hrnku do většího, přičemž mezeru vyplníte pískem. Myslíte také na to, že z hliněných a terakotových květináčů se část vody odpařuje i přes mikroskopické póry stěn. Přiměřeně této vlastnosti zvyšte zálivku. Případně zvažte přechod na glazovanou hlínu či plast nebo alespoň na noc před výsadbou natřete vnitřek nádob rostlinným olejem a nechte jej vsáknout.

Kvetoucími bylinkami si nejen zkrášlíte balkon nebo terasu, ale také obsloužíte včely. Velkým lákadlem pro ně je zejména yzop lékařský. „Svíčkami“ bordových květů je však přitahuje i teplomilná trvalka agastache anýzová, kterou zároveň vzhledem ke specifickému aroma listů indikovaného názvem využijete v různých exotických pokrmech. Přátelské k hmyzu a kromě toho obohacující improvizovanou zahrádku na balkoně nebo terase jsou také koriandr, borák a černuška.

Nejnovější články

Další články autora