Trvalky jsou základ květinových záhonů. Na které však raději zapomenout?

Trvalky používáme k tradiční výzdobě od jara do léta. I koncem léta ještě rozkvete celá řada trvalek, které poslouží jako zářivé popředí krásným podzimním odstínem dřevin. Dokonce pozdě na podzim ještě kvetou šarlatově červené květy poměrně málo známé caušnérie kalifornské.

Pokud máte těžkou, špatně propustnou půdu, vybírejte si spíše z bažinkových rostlin než z běžných trvalek. Močariskové rostliny jsou totiž přizpůsobeny vlhkým podmínkám a snáze v nich přežijí. Když je půda v zahradě vlhká a těžká, trvalky vysazujte na jaře, aby se půda přehřívala. Naopak do lehké půdy vysazujte raději na podzim. Rostliny s dužinatými kořeny a oddenky, například kosatce a pivoňky, rozdělte a vysazujte v červenci a srpnu. Během podzimu se ještě zakoření.

Více rostlin bez námahy
Úplně bez námahy a zdarma zvýšíte počet vlastních rostlin, když budete pěstovat trvalky, které se rozmnožují samovýsevem. Patří sem zvonky, orlíčky, fenykl, náprstníky, kakosty a lupiny. Když uklízíte trvalkový záhon, z rostlin posbírejte plody a buď semena v zahradě vysejte nebo z nich v květináčích vypěstujte sazenice. Všechny trvalky přihnojujeme v březnu základním kombinovaným hnojivem. Od začátku léta až do konce září budou mít rostliny, které pomalu vytvářejí květiny, užitek z tekutého draselného hnojiva.

Na jaře, kdy jsou trvalky vysoké asi 15 – 20 centimetrů, zaštípněte jim vegetační vrchol. Rostliny pak budou silnější a rozvětšenější, budou i více kvést. Mnoho trvalek má dužnaté stonky a velká soukvětí, která jsou po namočení obtížná. K zalévání používejte perforovanou nebo vsakovací hadici. V mnoha zahradách jsou místa s nekvalitní půdou, která nestojí za to, abychom ji zlepšovali. Na taková místa jsou vhodné ty nejodolnější trvalky, které snášejí nejhorší podmínky. Na jiné raději zapomeňte, ušetříte si pěstitelské zklamání.

Na co dávat pozor
Do středu záhonu umístěte trvalky jasných barev a směrem k okrajům přecházejte do jemnějších pastelových odstínů. Dobré je vysazovat rostliny do skupin – malé trvalky po pěti až sedmi, velké po tři až pěti. Trvalky, které se prodávají koncem zimy, jsou malé, ale po pár týdnech mohou narůst i do jednoho metru. Proto je třeba si ověřit konečnou velikost, aby pak na záhonu nestínily jiným rostlinám.

Nejnovější články

Další články autora