Autovlak do Chorvatska opět jezdí. Převeze 20 aut, není to však levné

ZSSK spolu s OEBB vypravili první autovlak do Splitu začátkem června.
Koncem dubna jsme zjišťovali jak to bude v létě s autovlakem, kterým lze do Chorvatska přepravovat auta i motorky. Dostali jsme pozitivní odpověď a v této době už má vlak za sebou první cestu. Po roce vyrazil z Bratislavy přes Vídeň do chorvatského Splitu. Železniční společnost Slovensko (ZSSK) spolu s rakouským partnerem Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) budou provozovat vlak k Jaderskému moři během celé letní sezóny dvakrát týdně do 24. září.

Kapacita vlaku je 60 míst k sezení, 90 míst je k dispozici v lůžkových vozech a 60 v lehátkovém voze, 10 míst pro automobily z Bratislavy, 10 míst z Vídně, tedy celkem 20 míst pro přepravu automobilů, resp. motocyklů, přičemž samozřejmě motorek se na vyhrazené místo vejde víc.

Autovlak do Chorvatska bude jezdit dvakrát… Foto: ZSSK
Autovlak do Chorvatska bude jezdit dvakrát týdně během celého léta až do 24. 9. 2022.
Vlak by měl mít prodlouženou periodu jízdy následovně: EN 1153 bude veden v letní sezóně od 3. 6. do 23. 9. dvakrát týdně s odjezdy z Bratislavy vždy v úterý a v pátek v 15:51. Do Splitu vlak dorazí ráno přibližně 10 minut před svačinou. Zpět ze Splitu do Bratislavy bude jezdit ve středu a v sobotu večer od 4. 6. do 24. 9., do Bratislavy bude přijíždět následující ráno v 10:49. Vlak bude sestaven z vozů na spaní, sedačkových vozů a vozu na přepravu automobilů.

První autovlak z Bratislavy byl kapacitně obsazen cestujícími na téměř 70 procent a autovozny téměř na 100 procent, přičemž nejvíce cestujících cestovalo v lůžkových vozech (63). Ze Slovenska do Splitu cestovalo 30 cestujících. Tentokrát bylo prvním autovlakem do Chorvatska přepraveno 30 motocyklů a 6 osobních vozidel.

K Jaderskému moři se odvezlo prvním autovlakem… Foto: ZSSK
K Jaderskému moři se odvezlo prvním autovlakem 142 cestujících spolu s 30 motorkami a 6 auty.
Prodej lístků na autovlak do Splitu je spuštěn na všechna data jízdy vlaku a v současnosti je vyprodáno přibližně 45 procent celkové kapacity míst pro cestující. Pokud jde o ceny, tak jednosměrný lístek je pro zájemce k dispozici od 29,90 eur ve voze k sezení a od 69,90 eur v lůžkovém voze. Zde je ale třeba doplnit, že v jízdence v lůžkovém voze je zahrnut i welcome drink a plnohodnotná snídaně.

Ceny kombinace auto + pasažéři závisí na počtu pasažérů, velikosti a druhu auta. Například jednosměrná přeprava Octavie kombi se dvěma dospělými a jedním dítětem z Bratislavy do Splitu, kterou jsme si zkušebně přes internetový ÖBB Ticketshop nakonfigurovali, bude stát přibližně 324 eur. Cena za přepravu jednoho dospělého is motorkou nám vyšla necelých 180 eur.

Nejnovější články

Další články autora